Kupując mieszkanie, możemy wybierać między mieszkaniem w stanie deweloperskim a mieszkaniem wykończonym pod klucz. Chociaż w obu przypadkach mówimy o nowym mieszkaniu, to istnieją między nimi istotne różnice. W artykule przedstawimy, czym różnią się te dwa rodzaje mieszkań.

Stan deweloperski

Mieszkanie w stanie deweloperskim to mieszkanie, które zostało oddane do użytku przez dewelopera i jest gotowe do wprowadzenia. Jednakże, nie zostało ono wykończone w pełni i wewnątrz mieszkania nie ma jeszcze mebli, podłóg czy drzwi. Standardowo mieszkanie w stanie deweloperskim posiada jedynie surowe ściany oraz posadzki.

Kupujący mieszkanie w stanie deweloperskim musi przeprowadzić prace wykończeniowe na własną rękę lub zlecić to zadanie firmie remontowej. W przypadku, gdy kupujący decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z pracami wykończeniowymi.

Mieszkanie wykończone pod klucz

Mieszkanie wykończone pod klucz to mieszkanie, w którym wykonano już wszystkie prace wykończeniowe. W takim mieszkaniu znajdziemy już wykończone ściany, podłogi, drzwi, a także wyposażoną łazienkę i kuchnię. Wykończenie pod klucz to kompleksowe rozwiązanie, w którym wszystkie prace zostały wykonane przez profesjonalistów i mieszkanie jest gotowe do zamieszkania.

Kupując mieszkanie wykończone pod klucz, nie musimy martwić się organizacją i koordynacją prac wykończeniowych, ponieważ wszystko zostanie wykonane przez jedną firmę remontową. W tym przypadku nie musimy również ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykończeniem mieszkania, ponieważ są one już uwzględnione w cenie.

Podsumowanie

Mieszkanie w stanie deweloperskim a mieszkanie wykończone pod klucz to dwa różne rodzaje mieszkań. W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim kupujący musi przeprowadzić prace wykończeniowe na własną rękę lub zlecić to zadanie firmie remontowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Natomiast w przypadku mieszkania wykończonego pod klucz wszystkie prace zostały wykonane przez jedną firmę remontową, dzięki czemu mieszkanie jest gotowe do zamieszkania od razu po otrzymaniu kluczy. Wybór między mieszkaniem w stanie deweloperskim a mieszkanie wykończonym pod